شهید شاهین (حمید) باقری
بنده، راهم را آگاهانه انتخاب کرده ام زیرا راه، راه حق و اجابت حق است، بنابراین از مرگ باکی ندارم.
چهارشنبه 20 بهمن 1395    
بازدید: 6649
شهید شاهین (حمید) باقری

تاریخ و محل تولد: تهران / 1342

 محل و زمان شهادت : جزیره مجنون ، 12اسفندماه 1362


فرزند به روایت مادر

برای طلب حلالیت از مادر به محل کارش رفت. همه را به گریه انداخت، بعدها همکاران مادر شهید علت گریه هایشان را به او گفتند. اما این رفتن بی بازگشت برکتی برای مادر داشت به قیمت حیات دوباره. این مادر شهید درباره فرزندش شاهین می گوید: - شاهین قاری قرآن بود و در مسجد محل در جلسات شرکت میکرد، او به همراه برادرش و یکی از اقوام به نام بیژن نوباوه در منزل مسابقه قرآنی برگزار میکردند و حتی صوت تلاوتشان را هم ضبط میکردند اما متأسفانه هیچ کدام از این نوارها اکنون وجود ندارد. پیش از پیروزی انقلاب در مسجد بسیار فعالیت میکرد من از ترس سوءقصد و ترور او همواره با اتومبیل به دنبالش میرفتم. حتی قبل از انقلاب به فضای مسجد بدبین بودم و با فعالیت وی مخالفت میکردم تا اینکه آقای مزینی با توضیحاتش نظرم را درباره مسجد عوض کرد. شاهین بعد از انقلاب هم فعالیتهایش را ادامه داد و سال 1360قصد رفتن به جبهه را کرد. من در اوایل جنگ در بیمارستان بهرامی تهران مشغول کار بودم و خودم 124شــهید را کفن پوشــانده بودم. از این رو با شهدا و جبهه آشنا بودم، حتی یکی از شهدای عزیز به نام « علیاکبر وهاجپور» که محافظ امامخمینی vبود به بیمارستان ما اعزام شده بود و بعد از شهادتش من 2 انگشتر از دست وی در آوردم که یکی را به همسر و یکی را به مادر این شهید دادم. با همه این تعاریف من با فضای جنگ آشنا بودم و ازآنجایی که پسر دیگرم در جبهه سرباز بود با رفتن شاهین مخالفت کردم. شاهین سال آخر دبیرستان را میخواند و برای من مهم بود که او مدرک دیپلم اخذ کند اما وی حرفم را گوش نداد و به جبهه رفت.
اشکهایی که گواهی میداد شاهین باز نمیگردد به یاد دارم قبل از آخرین اعزامش به بیمارستان برای خداحافظی آمد. چهره زیبایش بسیار زیباتر و نورانیتر شده بود از من حلالیت طلبید و رفت. آن روز همه همکارانم در بیمارستان اشک میریختند و پس از شهادت شاهین گفتند: ما احساس میکردیم که این آخرین خداحافظی فرزندت است برای همین همگی گریه میکردیم.


11سال انتظار و امید مادر برای بازگشت فرزند

شاهین در سال 1362 در جزیره مجنون مفقودالاثر شد و دوران سخت انتظار برایم آغاز شد11سال اثری از دردانهام نبود و هرگاه کســی در خانه را میزد به هوای بازگشــت شاهین به سمت در میدویدم و با وجود اینکه هر بار نا امید میشدم اما دوباره این کار را تکرار میکردم.
سومین عکس دنیا!  هنگامی که شــهدای گمنام را می آوردند، به هوای اینکه فرزندم در بین آنهاست به استقبالشان میرفتم شاید خبری از شاهین بگیرم. در یک روز برفی و هنگام استقبال از کاروان شهدا یک عکاس عکسی از من گرفت که این عکس رتبه اول کشور و رتبه سوم جهان را کسب کرد. سرانجام پیکر شاهین در باتلاقهای جزیره مجنون 11سال بعد پیدا شد. دختر و دامادم به محض اینکه خبر پیدا شدن پیکر شاهین را به من دادند به معراج رفتیم. هنگامی که این پسر به دنیا آمد سه کیلو وزن داشت اما دست آخر شاید 800 ،700گرم استخوان تحویلم دادند و گفتند: این پسر تو است.
شهادت پسرم باعث شد خودم را پیدا کنم شاهین در تاریخ 12 اسفندماه1362 در جزیره مجنون به شهادت رسید و پیکرش 11 سال در باتلاقهای این جزیره ماند. افتخار میکنم که خداوند چنین فرزندی نصیبم کرد. او باید شهید میشد و شایسته این افتخار بود. شهادتش باعث شد خودم را پیدا کنم زیرا تا آن زمان نمازم را دست و پا شکسته میخواندم و این اتفاق من را متحول کرد.


روایت معلم از شاگرد

 مزینی معلم شهید باقری به بیان اوصاف شاگردش پرداخته و می گوید: - شــاهین به همراه دوستانش از اعضای فعال مسجد انصارالحسین gبودند. این عزیزان در خانوادههایی مذهبی رشــد کرده بودند و پس از انقلاب با حضور در میدان جنگ ذات پاک خود را نشان دادند. آشنایی ما در جلسات قرآن و عزاداری ایام محرم بود و این آشنایی تا شهادت این عزیز ادامه داشت. «شاهین باقری» و یکی از دوستانش به نام اسفندیار دارابمنش تصمیم گرفتند که نامشان را تغییر دهند، زیرا همه دوستان آنها اسامی اهلبیت bداشتند.  دارابمنش اسم سعید را برای خود برگزید و شاهین هم نامش را به حمید تغییر داد.


اشک شهید باقری برای همرزمش

در یکی از اعزامها و برای شرکت در عملیات «خیبر» همه ما عازم منطقه شدیم، در راه حمید به شدت ناراحت بود و اشــک میریخت و مدام من را نگاه میکرد، ابتدا گمان میکردم که وی از ترس اینکه در جبهه اتفاقی برایش بیفتد میگرید، اما هنگامی که از او دلیل گریه را پرسیدم پاسخ داد: ما همه مجرد هستیم و اگر شهید شویم مشکلی به وجود نمیآید، اما شما متأهل هستید و تازه فرزنددار شدهای. این عزیزان هنگامی که برای اولینبار به مسجد میآمدند روی تلاوت و خواندن در جلسه را نداشتند، اما کمکم کار را شروع میکردند و قرآن کریم با گوشت و پوستشان آمیخته میشد و همین امر بود که رزمندگان ما زیر حجم سنگین آتش دشمن ایستادگی میکردند.


حضور در جلسات قرآن استاد موسوی بلده

 این شــهید عزیز در جلسات قرآن استاد موسویبلده در دارالتحفیظ شرکت میکرد و هنوز پس از گذشت بیش از 30 سال از شهادتش هرهفته نامش در جلسه قرآن قرائت میشود و همه حاضران در جلسه استاد موسوی به جای شهید حاضر میگویند.
کلام شهید: بنده، راهم را آگاهانه انتخاب کردهام زیرا راه، راه حق و اجابت حق است، بنابراین از مرگ باکی ندارم. اگر راه، راه حق است چه بهتر که در راه حق، برای حق و بیاد حق و به اسم حق بمیریم و باعث افتخار من است که خداوند مرا به راهی هدایت کرد که رضای او در آن است و بنده هم تسلیم رضای پروردگارم هستم.

 

کلام شهید

 بنده، راهم را آگاهانه انتخاب کردهام زیرا راه، راه حق و اجابت حق است، بنابراین از مرگ باکی ندارم. اگر راه، راه حق است چه بهتر که در راه حق، برای حق و بیاد حق و به اسم حق بمیریم و باعث افتخار من است که خداوند مرا به راهی هدایت کرد که رضای او در آن است و بنده هم تسلیم رضای پروردگارم هستم. ای امت اگر نتوانستیم با زندگی خود به شما خدمتی کنیم، امیدوارم با خونهایمان بتوانیم راهگشای راه کربلای حسینی باشیم. خدایا تو را شکر میکنم که مرا به راهی هدایت فرمودی که رضای تو در آن است. پیام مخلص به خواهران این است که ای خواهر، قطره قطره خون شهدا این پیام را میدهد که حجاب خود را حفظ کنید.

 
 
 
 
 
 
rss آرشیو
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع