شهید احمد (امیر) اربابـی
قرآن را ، قرآن را ، فراموش نکنید و بدانید که بهترین وسیله برای نظارت براعمالتان قرآن است .
پنج شنبه 28 بهمن 1395    
بازدید: 3582
شهید احمد (امیر) اربابـی

تاریخ و محل تولد: 15اسفند 1343
محل و زمان شهادت :فکه ، 21 اردیبهشت سال 1361


فرزند یک استاد بزرگ قرآن
در محله لویزان تهران در خانواده اســتاد و قاری قرآن، مرحوم علی اربابی فرزندی به دنیا می آید که نام زیبای احمد را برایش انتخاب می کنند . احمد را در خانه و محله با نام امیر صدا می کردند. بی شک پرورده شدن در دامان چنین پدری از شهیداحمد اربابی یک شخصیت کاملا قرآنی و مذهبی ساخت و از طرفی دیگر در سایه سار آموزه های قرآنی عشق به اسلام و ولایت فقیه در او رشد یافت.
احمد از همان کودکی از پدر قرآن آموخت و هر وقت در منزل بود، درکلاس های قرآن پدرش که به صورت منظم برگزار می شد، شرکت می کرد و در کنار آن به تحصیلات خود ادامه داد و از دبیرستان منتظری دیپلم علوم تجربی گرفت و بعد از گذارندن دوره های نظامی، سیاسی و عقیدتی در تهران، زنجان، ایلام و اندیمشک رهسپار جبهه می شود و آنچه که از قرآن آموخته بود را به عمل می رساند. این شهید بزرگوار از همان کودکی به قرآن علاقه خود را نشان می دهد و مذهب در بنیان های فکری او ریشه هایی ناگسستنی داشت. به طوری که وقتی در سال 1360 وارد بسیج می شود، در جواب سوالی که از او پرسیده بودند چرا می خواهید وارد بسیج شوید؟ نوشته است«: فقط به خاطر خدمت به اسلام و جمهوری اسلامی و انقلاب و مردم. » این سه واژه کافی است تا نهاد فکری این شهید بزرگوار را رمزگشایی کنیم و پیوند مســتحکم او را با آرمان های انقلاب و اســلام و مردم درک کنیم.

در بخشی از وصیتنامه شهید اربا بی می خوانیم:«قرآن را ، قرآن را ، فراموش نکنید و بدانید که بهترین وسیله برای نظارت براعمالتان قرآن است . خود را ملزم به انجام واجبات و ترک محرمات بدانید و سعی بر انجام مستحبات و مکروهات داشته باشید .

 

جبهه و فعالیت های قرآنی
احمد اربابی قبل از اینکه دیپلم خود را بگیرد، اصرار داشــت که راهی جبهه های نبرد با دژخیم بعثی شود، اما مرحوم اســتاد علی اربابی، می گوید که بعد از اخذ دیپلم به جبهه برو. از این جهت در برابر خواســته پدر راه تحصیل را ادامه می دهد و بعد عازم جبهه می شود و بعد از رفتن به جبهه گستره فعالیت های مذهبی و قرآنی شهید بیشتر دامنه دار تر می شود و حتی در مسابقات قرآنی هم شرکت می کرد و هر وقت به مرخصی برمی گشت و در جوار استاد قرآن بود، به پدر التماس می کرد که از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را بکند و او را از معانی و مفاهیم رفیع قرآنی سیراب کند.
شــهید اربابی وقتی در کمیته خدمت سربازی خود را می گذراند، در مسابقات قرآن شرکت می کند و موفق می شود مقام سوم مسابقات را به خود اختصاص دهد و قرآنی که اینک مادرش آن را قرائت می کند، همان قرآنی است که درآن مسابقات به وی هدیه داده بودند.


با همه می جوشید
صفات حسنه زیادی در قرآن آمده است و کسی که از مکتب اسلام و قرآن جرعه ای بنوشد، این صفات حسنه در او تبلور پیدا می کند و بی گمان شهید احمد اربابی هم این خلق و خوهای حسنه را از قرآن آموخته بود. اگر چه به گواه کسانی که هم محل و اقربای وی بودند، هم می توان برجسته بودن خصایص نیکوی اسلامی را دریافت. به طوری که در پرونده بسیج شهید، وقتی دو تن از آشنایان او به عنوان معرف به تبیین رفتارها و شخصیت او می پردازند، می نویسند که در زمینه های مختلف فرهنگی و مذهبی فعالیت های چشمگیری از او دیده ایم و اخلاق خوب اسلامی از ویژگی های برجسته اوست به طوری که تا به حال هیچ مورد خلافی از او دیده نشده و در ضمن نسبت به انجام فرایض دینی کاملا فعال است و به این مسائل حساسیت نشان می دهد.
از این منظر او را همه اهالی محل از همه رده های سنی دوست می داشتند و شهید اربابی هم با همه می جوشید. اینخصایص حسنه باعث شده بود که دوستان پدرش نیز مجذوب شخصیت شهید شوند و هر وقت به مرخصی می آمد حتما در سازمان تبلیغات به سراغ همکاران و دوستان پدرش می رفت.


شرکت در جلسات قرآنی
احمد صبح های جمعه به همراه دوستان خود در جلسات قرآنی استاد محسن موسوی شرکت می جست و چهارشنبه ها هم در جلسات استاد علی اربابی یعنی پدر بزرگوارش شرکت می کرد.
استاد موسوی در جایی تعریف می کند که شهید اربابی بعد از شرکت در جلسه قرآن در روزهای جمعه که تا ساعت10  طول می کشید، با هم به نماز جمعه می رفتند. شهید علاوه بر این دو جلسه در جلسات قرآنی استاد خدام حسینی هم فعالیت داشت.


وقتی برای آموختن قرآن
ذهن مادر شهید اربابی پر از خاطره هایی است که از شهید دارد. مادر شهید می گوید:
- امیر (احمد) هر وقت در خانه راه می رفت، آیه های قرآن را زمزمه می کرد و علاقه خود به قرآن را به آن شــکل نشان می داد. یک روز من غذا را آماده کرده بودم و داشتم سفره را پهن می کردم. در این حین امیر به پدرش گفت: می خواهم چند دقیقه ای برای آموختن قرآن به من وقت بدهی. پدرش گفت: بعد از غذا باهم کار می کنیم. ولی امیر اصرار و خواهش کرد که فقط چند دقیقه طول می کشد و طولانی نمی کنم. بعد از تمناهای امیر اینها مشغول قرائت قرآن شــدند و سرشان گرم شد که غذا خوردن یادشان رفت و غذا کاملا سرد شد. احمد اربابی دو ماه بعد از آنکه 20ساله شده بود، در فکه به مقام رفیع شهادت می رسد. یعنی در تاریخ 21 اردیبهشت سال 1361 شهادت را از زبان قرآن به زبان عمل ترجمه می کند. یادش محشور یادها و راهش الگوی ما.


کلام شهید:
بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ

الحمدللَّه الّذی هدینا لهذا و ما کنّا لنهتدی لولا ان هدینااللَّه

ستایش خدایی را که ما را به دین خود هدایت فرموده و اگر او ما را هدایت نمی کرد ما هدایت نمی شدیم ؛ حمد وسپاس خدای را که ایمان را پاک کننده از کثافت شرک ؛ و نماز را سبب پاکی از کبر ؛ و زکات را برای پاکی نفس از بخل و زیاد شدن روزی ؛ و روزه را جهت محکم شدن اخلاص ؛ و حج را برای نظم میان اجتماع؛ و امامت امامان را برای نگهداری از جدایی ؛ و جهاد را برای سربلندی اسلام ؛ و قصاص را برای جلوگیری از خونریزی ؛ و تحریم شرک را برای اخلاص نسبت به پروردگاری خویش قرار داد .
سلام و تحیت برختم رسل ؛ محمد مصطفی sو سرچشمه سبیل ولایت حضرت علی ابن ابیطالب gو بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره زهرای کبری hو یازده فرزند پاک و معصومش ؛ بالاخص یگانه منجی عالم بشــریت حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا که هستی عالم وابسته به وجود ایشان است .
ایـزد از این بنا گنبد مینا مى کرد

که على را به پشت پرده تماشا مى کرد
سلام های خالصانه بر ماهتاب درخشان جماران حضرت امام خمینی مد ظله العالی که پرده های ظلمت را از سراسرگیتی برکشید و حقایق را آنچنان که هست بر عالمیان نشان داد ؛ او که همچون عیسی gروحی تازه بر کالبد مرده ما دمید و موسی گونه با معجزات خود ارزشهای معنوی و الهی را به اثبات رسانید . تحیات ما بر ارواح طیبه شهدای گرانقدر اسلام از صدر تا کنون بویژه بر ارواح پر فتوح فاتحان بدر و والفجر 8 ؛ شهید ابراهیم اصفهانی ؛ امیر گره گشا؛ حســن شیخ آذری؛ علی امامی؛ رسول بدیع عارض؛ احمد خرمی شاد؛ مهدی مبارکی؛ احمد اسحاقی؛ حسین زمانی؛ مصطفی محمدی؛ مرتضی عباسی و . . .
پروردگارا در آن زمان که تو را می خوانم ؛ دعایم را اجابت فرما و هرگاه که تو را صدا می زنم ؛ ندایم را بشنو و چون با تو به مناجات می پردازم به حال زارم توجه کن که من به سوی تو گریخته ام و تنها به آنچه در نزد توست چشم امید دارم و تو از دلم آگاهی و حاجاتم را میدانی و هیچ امری از امور دنیا و آخرت من بر تو پنهان نیست . خدایا اینک که به سوی تو روی آورده ام اگر مرا از خود روگردانی چه کنم و به کجا روی آورم ؛ ای خدا اگر من لایق رحمتت نیستم تو لایقی که بر من از فضل و کرم بی پایانت جود و بخشش کنی (الهی عاملنا بفضلک ) . پروردگارا در این لحظات حساس که با تو سخن می گویم ؛ آنچنان احساسی دارم که تو گویی لطف و رحمتت برسرم سایه انداخته و آنچه از کرم و احسان ترا شایسته است ؛ با من بجا آورده ای و عفو آمرزشت مرا فرا گرفته است . خدایا همچنان که لطف و احسانت در تمام مدت زندگی شامل حالم بوده و پس در مرگ نیز مرا از احسانت محروم مساز . تو در دار دنیا گناهانم را از خلق پنهان داشتی و من در آخرت به ستاریت از دنیا محتاجترم و چون لطف کردی و گناهانم را بر هیچ بنده صالحی آشکارنکردی ؛ پس در روز قیامت هم مرا در حضور جمیع خلایق رسوا مگردان .
خدایا اگر مرا به گناهانم بازخواست کنی ؛ تو را به معرفتت بازخواست می کنم و اگر مرا به آتش دوزخ ببری ؛ اهل آتش را آگاه خواهم کرد که من تو را دوست می داشتم و به وجود خدایی بمانند تو عشق می ورزیدم .
ای خدا من آن بنده ای هستم که به عذر خواهی از درگاهت آمده ام ؛ از اعمال زشتی که به حضورت و در نظرت بجا آورده ام از تو عفو و بخشش می طلبم که « عفو وصف کرم توست « ( اِلهی فاقبل ْ عذری (
ای خدا ؛ من قدرتی که از معصیت بازگردم ندارم ؛ مگر آنکه تو به عشق و محبت مرا بیدار گردانی ( إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّي ) ای خدا به من دلی عطا کن که مشتاق قرب تو باشد و زبانی که سخن صدقش به سوی تو بالا رود ؛ چون آنکس که به تو معروف و مشهور شد هرگز مجهول و بی نام نشود و هر که به تو پناه آورد ؛ هرگز خوار نگردید و هر که تو ، به او توجه کنی ، بنده دیگری نشود .
ای خدا هر که به تو راه یافت روشن شد ، هر که به تو پناه برد ، پناه یافت ، و اینک من به تو پناه آورده ام. خدایا اگر غفلت ، مرا از مهیای لقای تو شدن ، به خواب غرور افکنده ، معرفتم مرا به نعمتهای بزرگوارت بیدار گردانیده. ای خدا، اگر عقاب و انتقام تو مرا به آتش دوزخ خوانَد ، ثواب و عنایتت مرا به سوی بهشت ابدی دعوت کرده . پروردگارا مرا به نور مقام عزتت که نشاط و سرورش از هر لذتی بالاتر است ، پیوند بده تا آنکه تو را بشناسم و از غیر تو رو بگردانم و از تو ترسان و مراقب فرمان تو باشم.

خدایا مرا ببخش ، خدایا مرا ببخش ، خدایا مرا ببخش (اِلـــهـی و ربّـی مـَـن لـی غیــرُک)
با شروع جنگ تحمیلی ، ملت بزرگ ایران به پیروی از اولیاء عظیم الشأن اسلام و با فرمان رهبرکبیر انقلاب ، دفاع مقدس خویش را بر علیه دشمن تا دندان مسلح آغاز نموده و در انجام آن و رسیدن به اهداف اعلای قرآنی ، جان و مال خود را فدا کرده و آنچه وظیفه الهی اش بوده بطور شایسته انجام داده است و به حمد الله قدمهای بزرگی در راه شناساندن اسلام الهی و محمدی sبرداشته است ، گر چه وجودهای با ارزشی را از دست داده است و لیکن ارزشهای بالاتر و والاتری بدست آورده ، و آن رضای خداوند متعال است و چه چیز می تواند از آن بالاتر باشد ؟
در ادامه این دفاع مقدس بار دیگر شاهد حرکتی جدید از سوی لشگریان اسلام می باشم ، اینک پس از حدود چهارده قرن گذشت از واقعه خونبار کربلا شاهد آن هستم که چگونه خون حسین gدر رگهای ضعیف و ناتوان این بسیجیان عاشق و این سجاده نشینان مسلخ عشق جوشیدن گرفته و آنچنان قوت و قدرتی به این بندگان مخلص خداوند عطا فرموده که هیچ قدرت خارجی تاب و توان مقابله با این نیروی عظیم الهی را ندارد . آنچنان شــور و عشقی در جهت رسیدن به لقاء محبوب و معشوق خویش سراسر وجودشان را فرا گرفته که تو گویی از خود بیخود شده و دیگر چیزی را به جز وجه الله نمی بینند . این منتظران خورشید حقیقت مصمم هستند تا پس از زدودن لوث وجود بعثیان کافر و آزادسازی کربلای معلی ، در امتداد خط سرخ کربلا به سوی قدس شریف جاری و در جهت تحقق فرمان بزرگ قافله نور حضرت امام خمینی ایدهم الله تعالی ، مبنی بر نابودی اسرائیل ، آنچنان عمل نماید که دیگر اثری از آثار چکمه پوشان غاصب صهیونیسم بر هیچ نقطه ای از سرزمینهای اسلامی باقی نماند .
خدای را سپاسگزارم از اینکه بر من نیز منت نهاد و مرا در جمع این شیردلان و عاشقان و عارفان بالله پذیرفت و امید آن دارم که این بنده حقیر و عاصی درگاهش را در جوار رحمت حقش نیز پذیرا بوده و توفیق رسیدن به لقاء رحمتش را نصیب من هم بفرماید .
خرم آن روز کزین منزل ویران بروم            راحت جان طلبم وز پی جانان بروم
گرچه دانم که به جایی نبود راه غریب         من به بوی خوش آن زلف پریشان بروم
اینک که آخرین لحظات را پشت سر می گذارم بر آن شدم تا چند کلامی بعنوان یادگار و سفارش از خود باقی گذارده ، تا در صورت صلاحدید ، دوستان و آشنایان فرا راه خویش قرار دهند و رحمت خدا ایشان را هم شامل گردد .ابتدا باید عرض کنم که من با آگاهی کامل و عشق، این راه را برگزیدم و امیدوارم شهادتم به درگاه خداوند مقبول افتد .

 برادرانم از هیچکس جز خدا نباید ترسید (وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ) و بیم و امیدتان تنها باید خدا باشد. (یرجُونَ رَحْمَتَهُ وَ یَخافُونَ عَذابَهُ( از جلوه گریهای باطل به خود هیچ واهمه ای راه ندهید. (فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ ) اگر بخواهید که کارهایتان برای خدا باشد و به نتیجه برسد باید دست از هوای نفسانی بردارید. شیطان از انسان دست بردار نیست و قسم خورده است که نمی گذارد انسان هدایت شود ( إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ )، شما با این دشمن مواجه هستید، پس به جنگ آن بروید. به تهذیب و تزکیه نفس خویش بپردازید که رستگاری در آن است ، آنکه حسد و بخل و حرص و کبر و غیره دارد زیانکار دنیا و آخرت است ، هر که می خواهد باشد.
نه هرکس کو مسلمان شد ، توان گفتش که سلمان شد کز اول بایدش سلمان شد و آنگه مسلمان شد اصول عقاید و فروع را یاد بگیرید ، باید خدا را بشناسید ، پیغمبر و امامان را تعیین کنید و نسبت به سرای دیگر صاحب یقین شوید ، نه تنها هدفتان پیدا کردن نانی و تحصیل مقامی باشد. البته نمی گویم دنبال دنیا نروید ، بلکه می گویم دینداری مقدم است ، اول فکر زندگی آتیه و همیشگی خود باشید بعد حیات دو روزه گذران ، هر جا باشید لقمه نانی به شما می رسد، بالاخره روزیتان مقدر است.
هر کسی که استقامت کرد ، یعنی تا نفس آخر روی قول لا اله الاالله ایستاد، پیروز است، اما اگر بندها را پاره کرد و گفت دنیا ، ریاست ، شهرت و . . . سقوط میکند به اسفل السافلین.
در هر گرفتاری که هستید نعمتها را فراموش نکرده و نکبت این گرفتاری را با آنچه خدا به تو داده قیاس کن ، می بینید یک هزارم هم نیســت ، هوشــت باشد ، چشمت ، گوشت ، سرت ، سالم هستند ، همه را ببین و یک الحمد لله بگو ، نه اینکه همه اش کفران نعمت کنید .
شبی سخت تر از شب عاشورا برای امام حسین (ع) و همراهانش نبود . ایشان خطبه ای خواندند که شروع به حمد و ثنای الهی نمودند ( اَلْحَمْدُ للهِ الَّذی اَکْرَمْنا بِالتّوبَه. . . . . )، خواهرش هم در مجلس ابن زیاد با آن وضع گرفتاری شروع می کند به حمد و ثنای الهی .
 
 
 
 
 
 
پرسش
موافقم 1
مخالفم 0
حامد اربابی   (سه شنبه 11 اردیبهشت 1397)
سلام خدا بر بندگان شایسته اش،پس سلام خدا بر شما عزیزان من وخانواده از شما کمال تشکر را داریم و از خدا وندمنان ،عاقبت خییر را برایتان خواستار یم،یاعلی برادر شهید احمد اربابی
موافقم 1
مخالفم 0
مدیریت   (شنبه 22 اردیبهشت 1397)


سلام عليکم
با تشکر از لطف شما
در پناه قرآن و عترت موفق و مؤيد باشيد

rss آرشیو
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع