رئیس اداره قرآنی اداره‌‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: جامعه‌ای که مفاهیم قرآنی بر آن حاکم نباشد، قطعاً به جامعه قرآنی تبدیل نمی‌شود و فقط قرآن در ظاهر جامعه جاری است.
دوشنبه 17 دی 1397    
بازدید: 822
به گزارش واحد رسانه‌ای مرکز امور قرانی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام مهدی عباسی اظهار داشت: اگر قرار است جامعه‌ای تبدیل به جامعه قرآنی شده و آرمان شهر قرآنی ترسیم شود، حتماً باید روح قرآن بر آن جامعه حاکم شود و صرف وجود قرآن در بخش‌های مختلف کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ای که مفاهیم قرآنی بر آن حاکم نباشد، قطعاً به جامعه قرآنی تبدیل نمی‌شود و فقط قرآن در ظاهر جامعه جاری است، افزود: اگر قرار است شاخصی برای ترویج قرآن در جامعه در نظر گرفته شود، باید شاخص بسط و گسترش مفاهیم قرآنی در جامعه باشد، چرا که وقتی مفاهیم قرآنی در جامعه در زندگی مردم و بر تک‌تک روح و روان مردم حاکم شود آن وقت زندگی قرآنی خواهد شد و آثار آن در جامعه پدیدار می‌شود و سپس جامعه قرآنی مدنظر آیات و روایات ایجاد خواهد شد.

رئیس اداره قرآنی اداره‌‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی ادامه داد: پس به تنهایی وجود قاریان، حافظان مسابقات قرآن و حتی برنامه‌های قرآنی در جامعه کفایت نمی‌کند نه اینکه بی‌تأثیر است، اما آن تأثیر مدنظر را نخواهد داشت. پس متولیان امر باید بکوشند تا علاوه بر تربیت حافظان و قاریان و ایجاد مسابقات قرآنی، مفاهیم قرآنی را در زندگی مردم بگسترانند.

حجت‌الاسلام عباسی با اشاره به اینکه یکی از مباحثی که سبب می‌شود در جامعه‌ای امری نهادینه شود ایجاد برنامه‌های متنوع و حتی مسابقات با همان رویکرد است، اظهار کرد: در جامعه اسلامی که تمامی اصول جامعه برگرفته از مفاهیم قرآنی است، برنامه‌هایی چون برپایی نمایشگاه‌ها و مسابقات قرآنی در ایجاد فضای قرآنی در جامعه بی‌تأثیر نیست و قطعاً موج مدنظر را به وجود می‌آورد .

وی افزود: از این مهم نباید غافل شد که برنامه‌های قرآنی در صورتی تأثیرگذار خواهد بود که تداوم و استمرار داشته باشد و در سایه این تداوم زندگی مردم قرآنی شود، اما به تنهایی کفایت نمی‌کند و حتماً باید ابزارهای تشویقی وجود داشته باشد.

رئیس اداره قرآنی اداره‌‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه یکی از چالش‌های پیشروی چهره‌های قرآنی عدم استفاده از این چهره‌ها در مناصب دولتی است، گفت: اگر قرار است جامعه قرآنی باشد باید افرادی که نگاه و اطلاعات قرآنی دارند در جامعه و در مناصب دولتی به کار گرفته شود که متأسفانه این امر مهم، کمتر محقق می‌شود.

حجت‌الاسلام عباسی یادآور شد: اگر در جامعه مسئولی که در اداره دولتی مشغول به کار است نگاه قرآنی داشته باشد و در کنار این نگاه تخصص لازم را نیز کسب کند، علاوه بر موفقیت در کار، می‌تواند اداره جامعه را نیز به رشد و پویایی برساند.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع