گفتگو با آقای برزگری، طراح جعبه لایتنر حفظ قرآن العادیات و مدیر عامل شرکت نرم افزاری آراد دشت
پنج شنبه 24 مرداد 1398    
بازدید: 3553

آقای برزگری، طراح جعبه لایتنر حفظ قرآن العادیات و مدیر عامل شرکت نرم افزاری آراد دشت

چرا جعبه لایتنر؟

روش‌ها و سبک‌های مختلفی برای حفظ مطالب از جمله حفظ قرآن وجود دارد که هر کدام از اساتید شیوه ای را پیشنهاد کرده و در کلاس‌های خود اجرا می‌کنند. یکی از روش‌های حفظ مطالب، استفاده از جعبه لایتنر هست که برای حفظ کلمات انگلیسی زیاد استفاده می‌شود ولی متأسفانه در حفظ قرآن به دلایلی کمتر استفاده شده است. ویژگیهای خوب این روش، باعث شده تا ما برای نخستین بار، به سمت استفاده از جعبه لایتنر در بحث حفظ قرآن برویم و نرم افزار العادیات را تولید کنیم.

توضیح می دید جعبه لایتنر چیه؟

ببینید جعبه لاینتر یک جعبه با 5 خانه و تعدادی فلش کارت می باشد که یک طرف فلش کارتها سوال و طرف دیگر جواب نوشته شده است. در ابتدا فلش کارتها در خانه اول قرار می گیرد. کارت اول برداشته شده اگر شخص جواب را می داند آنرا در خانه دوم قرار می دهد و دو روز بعد به سراغ آن می رود. اگر دو روز بعد هم بلد بود در خانه سوم قرار داده و 4 روز بعد به سراغ آن می رود. و به همین ترتیب 8 روز، 16 و 32 روز. کارتهایی که از خانه پنجم خارج می شوند طبق قانون لاینتر به حافظه دائم منتقل شده اند. در هر مرحله ای اگر شخص جواب را بلد نبود آن را باید به خانه اول برگرداند.

چه ویژگیهایی جعبه لایتنر را از سایر روشهای حفظ متمایز می کند؟

مهمترین کار جعبه لایتنر این هست که برنامه مرور را به گونه ای تنظیم می كند تا با بیشترین تكرار در قسمت خطرناك منحنی فراموشی، مطالب به حافظه دراز مدت هدایت شود.

نکته دیگری که در این روش وجود دارد این هست که از تكرارهای غیر ضروری جلوگیری می كند: شما برای آنكه مطلبی را از حافظه كوتاه مدت به بلند مدت منتقل كنید نیازمند تكرارهای زیادی هستید. وقتی صفحه ای را برای چندمین بار مطالعه می كنید، مجبورید مطالبی را نیز كه قبلاً آموخته‌اید مجدداً مرور كنید. در صورتی كه دیگر لزومی به تكرار نیست و تكرار بی جهت آنها، باعث اتلاف وقت و انرژی، بی حوصلگی و در نتیجه دل زدگی شما می شود. اما جعبه لایتنر فقط مطالب چموش و رام نشدنی را شكار كرده و ما را وادار به تكرار آنها می كند. بنابراین سوالات آسانتر، سریعتر به خانه‌های آخر می روند و سوالات سخت غربال می شوند و در نتیجه با صرفه جویی در وقت، سرعت یادگیری مطالب چندین برابر می شود.

در ضمن یه قانونی داریم به نام قانون یادگیری اسكینر که بر اساس این قانون هرگاه بعد از هر عملی پاداش دریافت شود، انجام آن عمل تشدید خواهد شد. امتیاز بیشتر، پاداش موفقیت در بازی است. این امتیاز شما را علاقمند می كند تا كماكان، با شدت بیشتری به بازی ادامه دهید. این خاصیت در جعبه یادگیری لایتنر استفاده شده است، یعنی فرد تنها زمانی به قسمت بعدی می‌رود كه مطلب را آموخته باشد، این عمل درست مانند امتیاز دادن، فرد را به ادامه فرایند یادگیری تشویق می‌كند. و لذا یادگیری با این روش لذت بخش تر می باشد.

روش استفاده از نرم افزار چگونه است؟

ابتدا آیات مورد نظر خود را، با استفاده از کتاب قرآن و سایر ابزارها، حفظ می کنید. سپس برای تثبیت حفظ، هر روز تعدادی از آیات را، بر حسب زمانی که دارید در قسمت آیات من، وارد نرم افزار العادیات می‌کنید. هر آیه، یک سطح دارد که به ترتیب جدید، صفر، 1، 2، 3، 4، ... می‌باشد و معادل همان خانه، در جعبه لایتنر می‌باشد. سپس در بخش آیات امروز، آیاتی که امروز باید بررسی شوند را مشاهده می‌کنید. در صورتی که برای آیه‌ای حفظ هستم را بزنید 2 روز بعد، مجدداً باید بررسی کنید. در صورتی که مجدداً حفظ هستم را بزنید 4 روز بعد، و به همین ترتیب 8، 16، 32، 64، ... روز بعد باید بررسی شود. در هر مرحله که حفظ نیستم را بزنید سطح آیه صفر شده و روز بعد مجدداً باید بررسی کنید.

در این نرم‌افزار، هر کارت، ابتدای یک آیه را نمایش می‌دهد که شما باید آن آیه و آیه بعد را بخوانید. با دانستن آیه بعدی، ارتباط بین آیات حفظ می‌شود. هر چند، جعبه لایتنر 5 خانه بیشتر ندارد، اما ما سطح آیات را تا 10 افزایش داده‌ایم تا بابت آیاتی که به حافظه دائم منتقل شده هم، خیالتان راحت باشد. توصیه می‌شود در حین حفظ جدید حتماً از کتاب قرآن استفاده شود تا لطمه ای به حافظه تصویری وارد نشود.

 

آیا تفاوتی بین افرادی که قبلا حفظ را انجام داده اند و کسانی که تازه کار حفظ را شروع کرده اند وجود دارد؟

خیر، افرادی که تازه شروع کرده اند هر بار که آیاتی را حفظ می‌کنند آنها را به العادیات اضافه و مرور آنها را به العادیات می سپارند. عزیزانی که قبلا حفظ کرده اند بهتر است روش‌های خود را ادامه دهند و تواما یک سوم از وقت خود را به استفاده از العادیات اختصاص دهند و هر روز تعدادی از آیات را، از ابتدا و به ترتیب، به العادیات اضافه کنند.

آیا جعبه لایتنر العادیات به حافظه تصویری لطمه‌ای وارد می‌کند؟

کار نرم افزار العادیات تثبیت است نه حفظ؛ یعنی شما قبل از این که آیه‌ای را به لیست آیات من در العادیات اضافه کنید آن آیه را با استفاده از مصحف مناسب، حفظ کرده‌اید و برای این که در زمانهای مناسب که خطر فراموشی زیاد است مجدداً مرور کنید آن را به العادیات می‌سپارید. البته بخش مرور آیات سطح صفر، محل مناسبی است برای تمرکز بر آیاتی که فراموش کرده‌اید و پیشنهاد می‌شود برای هر آیه در این بخش، وقت کافی بگذارید و آیه را در مصحف بیابید تا حافظه تصویری شما تقویت شود و چه بهتر که صوت آن را نیز گوش کنید.

آیا امکان اضافه کردن آیات از هر جای قرآن به صورت مجزا وجود دارد یا باید به ترتیب آیات را اضافه نمود؟

هیچ لزومی به اضافه کردن آیات به صورت ترتیبی وجود ندارد. به عنوان مثال، با زدن دکمه‌ی اضافه کردن آیات، می‌توانید آیاتی از سوره بقره را به لیست آیات خود اضافه نموده و مجدداً با زدن آن دکمه‌، آیاتی از جزء آخر را به لیست اضافه کنید.

چه بخش‌هایی از العادیات به اینترنت نیاز دارند؟

با توجه به اینکه بیشترین استفاده از العادیات، در بخش‌های آیات امروز و مرور آیات سطح صفر می باشد، جهت راحتی کار، این بخش‌ها نیازی به اینترنت ندارند. علاوه‌ بر آن، مشاهده عملکرد، لیست آیات من و راهنمای نرم افزار نیز، نیاز به اینترنت ندارند. اما جهت ورود به العادیات، ارسال عملکرد به مربی، ذخیره آنلاین، خرید و بروزرسانی نرم افزار، دسترسی به اینترنت مورد نیاز است.

امکانات پنل وب برای مربیان و قرآن‌آموزان چیست؟

افرادی که در نرم افزار موبایلی و یا پنل وبسایت العادیات شماره موبایل خود را وارد کرده اند، می‌توانند به عنوان مربی فعالیت نمایند. قرآن‌آموز برای ارسال عملکرد خود به مربی، ابتدا باید پروفایل خود را تکمیل و شماره موبایل مربی خود را وارد نماید، سپس در صفحه‌ی عملکرد، دکمه‌ی ارسال به مربی را کلیک نماید. و در این صورت مربی با ورود به پنل وب به آدرس aladiyat.ir می‌تواند عملکرد قرآن آموز، از جمله نمودار و جدول تعداد آیات هر سطح، جدول تعداد آیات در هر روز به تفکیک سطح و لیست آیات قرآن‌آموز با تمام ویژگی‌ها را مشاهده نماید. هر شخصی می‌تواند مربی باشد و لزومی به تایید پشتیبانی العادیات ندارد.

چه امکاناتی قرار هست در ادامه توسعه به آن اضافه کنید؟

پیشنهادهای زیادی از سراسر کشور توسط کاربران و اساتید حفظ برای ما آمده که همه آنها را اولویت بندی کرده ایم و تیم فنی در حال انجام آن‌ها هست: از جمله نمایش ترجمه و تفسیر آیات، صوت قاریان، امکانات بیشتری برای اساتید و کلاسداری، مسابقات بین کاربران، نمایش برترینها در بخشهای مختلف، جعبه لایتنر برای حفظ موضوعی، تنظیمات مختلف، نمایش آیه در صفحه، فونت عثمان طه، امکاناتی برای راحتی کارشناسان مراکز حفظ مجازی، ...

جهت دانلود نرم افزار به سایت aladiyat.ir مراجعه فرمایید.

 

 

 

 

aaa
aaa
aaa
aaa
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع