رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مراسم افتتاحیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از میزبانی مشهد مقدس برای برگزاری سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن خبر داد.
یک شنبه 7 مهر 1398    
بازدید: 1488

حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، در مراسم افتتاحیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که امروز، شنبه ۶ مهرماه، در تالار ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: قرآن، کلام‌الله مجید و قول رسول بزرگوار اسلام بوده که بر قلب مبارک ایشان وحی و از زبان مبارک حضرت قرائت شده است. قرآن از مقوله قرائت محسوب می‌شود و به همین دلیل آن را قرآن می‌نامند. کسی با علم و تجربه خود مفاهیم و لغات این کتاب را کنار هم نیاورده و پیامبر(ص) از کسانی نبوده که با علوم غریبه آشنایی داشته‌اند.

وی افزود: قرآن نه قول شاعر است و نه قول کاهن؛ این مفاهیم و کلمات نورانی از آسمان بر قلب پیامبر(ص) نازل شده و ایشان چنین خوانده است: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ، خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ، الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ، عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ ...». این مضامین نورانی در قرآن وارد شده و مجموعه‌ای به نام قرآن در اختیار بشر قرار گرفته است.

فهم و تفسیر قرآن در دست عترت است

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: قرآن کتاب هدایت بشر است و برای رسیدن به کمال، خدا و اگر این وحی نبود، انسان توانایی رسیدن به آن را نداشت. کسانی که اهل تقوا هستند، این کتاب برای آنها هدایت است؛ یعنی همان کسانی که طبق آیات ابتدایی سوره مبارکه بقره، ایمان به غیب دارند، اهل برپا داشتن نماز هستند، از رزقی که به آن‌ها داده شده است انفاق می‌کنند و به پیامبران، کتب آسمانی دیگر و آخرت ایمان دارند. این همان بسته هدایتی قرآن است.

حجت‌الاسلام خاموشی با بیان اینکه برتری قرآن بر سایر کلام‌ها مانند برتری خدا بر سایر مخلوقات است، گفت: در این نگاه، خدا غنی مطلق و موجودات فقیر مطلق‌اند. همه ما وابسته به خدا هستیم و خدا بی‌نیاز مطلق است. بنابراین سایر کلام‌ها نیازمند قرآن هستند و قرآن به هیچ کلام دیگری نیاز ندارد. عترت نیز برای تفسیر قرآن و تفهیم بیشتر آن برای بشر است.

انقلاب اسلامی بر اساس فرهنگ قرآنی شکل گرفت

وی بیان کرد: انقلاب اسلامی بر اساس فرهنگ قرآنی شکل گرفت و این فرهنگ قرآنی، ملازم بودن قرآن با عترت را در کشور نهادینه ساخت. همچنین، اصفهان حوزه علمیه عظیمی دارد. تعیین تکلیف حوزه‌های علمیه در طول تاریخ به یک‌سری هسته‌های اصلی بستگی داشت که یکی از این هسته‌های اصلی، حوزه علمیه اصفهان بود و آثار عمیقی در تفکر شیعی از این حوزه علمیه وجود دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور افزود: این فرهنگ قرآنی به ما یاد داده که اگر فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشیم، پیروز خواهیم بود و اگر فرهنگ ایثار و شهادت نداشته باشیم، شکست خواهیم خورد. انقلاب اسلامی با فرهنگ ایثار و شهادت به اوج قله‌های رفیع رسیده و نظام سلطه را زمین‌گیر کرده است. امروز به برکت اقتدار نظامی ایران، که برگرفته از علم و دانش بومی است، کلاه از سر دشمن برداشته شده و دشمن جرئت تعدی به این مرزوبوم را نخواهد داشت؛ قله دفاع مقدس همان قله‌ای است که امروز در یمن، سوریه و عراق به آن رسیده است.

وی با اشاره به آیه ۲۲ سوره «مجادله»، گفت: اگر انسان مؤمن اهل مقاومت، ایثار و مبارزه با دشمن شود، در قلبش ایمان نوشته می‌شود و ترس در دل دشمن ایجاد می‌کند. فرهنگ ایثار و شهادت به ما یاد داد که باید ملازم امام معصوم و گوش به فرمان او بود. اگر ملازم او باشیم، به مفهوم تولی عمل کرده‌ایم و در مقابل، از دشمن تبری جسته‌ایم. اگر متولیان واقعی باشیم، کشورمان حفظ می‌شود و جغرافیای تولی و تبری را توسعه می‌دهیم. امروز این جغرافیا توسعه یافته و برگرفته از همان فرهنگ قرآنی است.

عمل به قرآن باعث پیروزی می‌شود

حجت‌الاسلام خاموشی بیان کرد: اگر در مسیر فهم و عمل به قرآن حرکت کنیم، همیشه پیروزی را به دست آورده و به نتیجه خواهیم رسید. مسابقات سراسری قرآن هر سال برگزار می‌شود و حلقه‌های قرآنی از کوی و برزن به شهر، استان و سپس کشور آمده است. البته برگزیدگان مرحله پایانی به مسابقات بین‌المللی قرآن، که ابتدای سال آینده در خراسان رضوی برگزار خواهد شد، راه خواهند یافت.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن به منزله پرچمدار بودن قرآن در ممالک اسلامی از سوی ایران از مهم‌ترین مسابقات جهانی است و به لحاظ کمی و کیفی می‌تواند رتبه اول را در میان مسابقات قرآنی جهان اسلام از آن خود کند. حق نیز همین است که این مرزوبوم فرهنگ قرآن را با فرهنگ اهل‌بیت(ع) عجین کند و پرچمدار ممالک اسلامی باشد.

 

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
حضور ۷۰ مربی قرآن کردستانی در دوره آموزشی _ توجیهی طرح حفظ قرآن
دوره یک روزه آموزشی – توجیهی طرح حفظ جزء سی قرآن ۱۴۵۳، ۲۱ آبان ماه با حضور ۷۰ مربی قرآن در اردوگاه سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.
اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی ایران
مهمترین مصوبه جلسه این هفته شورای معین ستاد هماهنگی مسابقات قرآنی کشور، اضافه شدن رشته ترتیل به مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران...
شبکه قرآن از کم بیننده ترین زمان برای پخش مسابقات استفاده کرده بود
احد اصل محمدی با بیان اینکه شبکه قرآن که شبکه تخصصی قرآن است از کم بیننده ترین زمان برای پخش استفاده کرده بود گفت: پخش مسابقات از شبکه...
rss آرشیو
مقالات ویژه
شش دلیل برای مصرف کالای داخلی
در سال «حمایت از تولید کالای ایرانی» بیشتر با دلایل مصرف محصولات داخلی آشنا شویم تا در موقع تصمیم گیری، در انتخاب محصولات وطنی تردید...
بهشت زیر پای اوست
به مناسبت ایام ولادت بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که الگوی زن مسلمان و نماد واقعی و مجسم معنای کلمه مادر است،...
به یاد ام ابیها
قرآن در کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار العادیات
نرم افزار العادیات
نرم افزار حفظ نور
نرم افزار تخصصی حفظ جزء۳۰قرآن کریم
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)
تفسیر نور (حجت الاسلام محسن قرائتی)، شامل ریشه لغات مشکل، شأن نزول آیه، آیات مرتبط، روایات ذیل آیه، پاسخ گویی به برخی پرسش‌ها
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار آزمون حفظ قرآن کریم
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح و اذان
نرم افزار جامع تلاوت قرآن، تواشیح حاوی تلاوت برگزیده و کمیاب و...
rss آرشیو
علما و مراجع